Монтажний фейк: український журналіст заявив, що в Донбасі потрібно вбити 1,5 мільйона жителів

by lpden, серпня 2, 2014 Стоп Фейк 0


31 липня російський телеканал LifeNews показав уривок відео з ефіру українського каналу hromadske.tv. В ньому йдеться про те, що український журналіст Богдан Буткевич нібито заявив: «Донбас – не просто депресивний регіон. Там настільки великий комплекс проблем. І головне, що там велика кількість непотрібних людей. Усвідомлено говорю про це. Якщо брати чисто Донецьку область, то там приблизно 4 мільйони населення і не менш 1,5 мільйона зайвих людей. Я хочу сказати, що нам не потрібно розуміти Донбас. Потрібно розуміти український національний інтерес. Донбас потрібно використовувати як ресурс, мені здається. У мене немає повноцінного рецепта, як  потрібно це зробити швидко, але головне, що потрібно зробити в даний момент, як  це жорстоко не звучить, але в Донбасі є певна категорія людей, яких просто потрібно вбити».  Далі ведучий телеканалу LifeNews каже, що заяви Буткевича анітрохи не збентежили журналістку hromadske.tv, і що вона слухала дуже уважно. Сюжет супроводжував титр «Махровий фашизм. Український журналіст заявив, що в Донбасі потрібно вбити півтора мільйона жителів».

В цей же день з аналогічною інформацією вийшов сюжет в ефірі каналу Росія 24

Перший канал Росії також згадав про Буткевича у вечірньому випуску новин 31 липня. Тільки на відміну від інших російських каналів, «Вести» на Першому не давали «пряму мову»  Буткевича, а згадали про нього в сюжеті про засідання Верховної Ради. Після того, як народний депутат Ляшко відмовився коментувати засідання в Раді зі словами «я про свою думку розповідаю журналістам, а не Геббельсу», слідом закадровий текст київської кореспондентки Першого каналу: «Свою думку в ефірі одного ліберального каналу висловив київський нацист і журналіст Богдан Буткевич . Він розповів – цитата – «про зайвих людях Донбасу, і про те, що таких людей треба вбити. Вражає реакція ведучої – відверто фашистську мову не перебиває». (з 32 хв)

Новина про нібито бажання журналіста вбити більше мільйона людей розлетілася і по сайтах.

богдан буткевич

Ми вирішили розібратися, що саме сказав український журналіст в ефірі hromadske.tv і чому ведучу Настю Станко нітрохи не збентежили слова про «зайвих людей».

Джерелом новин російських каналів стало відеосюжет під назвою «Богдан Буткевич. Все просто, потрібно вбити 1,5 млн жителів Донбасу », який триває 49 сек.

По-перше, якщо переглянути відео, неозброєним оком можна побачити три монтажні склейки. Вони свідчать про те, що це не цілісний монолог, а чотири різні його уривки. Виходить ось така формула: уривок 1 – склейка 1 – уривок 2 – склейка 2 – уривок 3 – склейка 3 – уривок 4.

Подруге, є оригинал, який триває 31 хв  52 с.  Якщо навіть не дивитися семихвилинне включення по скайпу з іншим журналістом (з 1:40 до 8:40), яке входить в оригінал сюжету, видно, що в порівнянні зі змонтованим відео в 49 сек., відеосюжет з Буткевичем триває в 20 разів довше.

Особливу увагу потрібно звернути на відео з 19 хвилини: «Донбас – це не просто депресивний регіон, там багато проблем. Проблема в тому, що там велика кількість непотрібних людей, в першу чергу, В ЕКОНОМІЦІ. ІМ НЕМОЖЛИВО ДАТИ РОБОТУ. Тому що економічна структура, яка там побудована, вона настільки не ефективна. Коли ти починаєш спілкуватися з керівниками Метінвесту, наприклад, не на камеру, вони багато чого цікавого розповідають. Повірте, я АБСОЛЮТНО усвідомлено ПРО ЦЕ КАЖУ. ЯКЩО БРАТИ ТІЛЬКИ Донецьку область, ТАМ 4 МІЛЬЙОНА НАСЕЛЕННЯ. ЯК МІНІМУМ 1,5 МІЛЬЙОНА – ЦЕ ЗАЙВІ ЛЮДИ – ЇМ НЕ БУДЕ ТАМ РОБОТИ НІКОЛИ »(…)« ДОНБАС – ЦЕ НАШ РЕСУРС. І НАША ПРОБЛЕМА В ТОМУ. ЩО МИ НЕ МОЖЕМО ІМ КОРИСТУВАТИСЯ. Ми віддали ЦЕЙ РЕСУРС купці заможних виродків, вихідцям з партійної номенклатури, яка приєдналася до місцевих кримінальних  кланів»(…)  «Є категорія людей, ЯКИХ ТРЕБА ПРОСТО ВБИТИ. НА ЖАЛЬ, З НИМИ НЕ МОЖНА ДОМОВИТЬСЯ. Я БУВ У СЛОВ’ЯНСЬКЕ І НАМАГАВСЯ З НИМИ ПОГОВОРИТИ. БІЛЬШІЙ ЧАСТИНІ бунтарів ПОТРІБНА ЕКОНОМІЧНА АЛЬТЕРНАТИВА. Донбас завжди страйкував за ковбасу. Якщо дати їм цю ковбасу – вони протести знімуть». В контексті сказаного можна зрозуміти, що Буткевич пропонував «вбивати» терористів.

Журналіст відреагував на публікацію змонтованого відео і написав на своїй сторінці в Фейсбуці.

«2. Щодо вбивати. Я говорив, що вбивати потрібно терористів, з якими не можна домовитися і які взяли в руки зброю». Так як Настя Станко слухала Богдана Буткевича більш ніж 20 хвилин, а не 49 сек., Вона розуміла, що він говорить про вбивство терористів і – окремо – про 1,5 мільйони зайвих людей, у яких немає роботи. Тому ведуча  виглядає настільки спокійною в кадрі.

богдан буткевич фб

По-третє, цей ефір Громадського записали 29 квітня 2014, а змонтований уривок виклали в інтернет 31 липня, тобто через 3 місяці. І відео тримісячної давності підкорило найпопулярніші ЗМІ Росії. Не будемо заглиблюватися в стандарти новин, скажемо тільки, що журналісти-новинарі вчорашні новини називають «давні». Чому раптово головні канали Росії показали в новинах уривок відео тримісячної давності – це, швидше, питання до редакційної політики, ніж до новинних стандартів.

богдан буткевич донбас

Джерело: stopfake.org